responsive-web-tasarim-nedir

Responsive Web Tasarım Nedir ?

Responsive yani duyarlı tasarım; tek bir HTML sayfasının CSS kodları ile farklı ekran boyutlarında farklı şekilde gösterilmesidir.

Bu bazen sadece aynı nesnelerin boyut değişikliği şeklinde de olabilir. Bazen ise bazı nesnelerin tamamen gizlenmesi şeklinde de kullanılabilir.

NEDEN RESPONSIVE WEB TASARIM ?

Aslında bunun bir çok nedeni var! Ancak en büyük sebebi hazırladığımız web sitesinin tüm cihazlarda sorunsuz şekilde görünmesini sağlamaktır. Artık mobil ve tablet cihaz trafiği günümüzde %50 seviyesine çıkmış, bazı web sitelerinde %80 seviyelerine ulaşmıştır Daha etkili bir kullanıcı deneyimi ve daha çok kitleye erişim için; web sitelerinizi responsive olarak hazırlayın.

Bunun yanı sıra daha etkili bir SEO performansı almak da var diyebiliriz. Google başta olmak üzere bir çok arama motoru artık web sitelerinde mobil uyumluluğu aramaktadır.

Responsive web siteleri hazırlamak aslında tahmin edildiği kadar zor değildir. Hazırladığınız web sitelerinden tek farkı CSS kodlarıdır.

Ekran boyutuna göre değişen CSS kodları ile; tek adres, tek içerik, tek kod ile tüm cihazlarda farklı görüntü elde edersiniz.

RESPONSIVE DESIGN İÇİN EKRAN ÖLÇÜLERİ NELERDİR?

Genel olarak responsive web siteleri 3 farklı ana boyut baz alınarak hazırlanmaktadır. Bu 3 ana kırılımda; desktop 1024px, tablet 768px ve mobil 480px olarak kullanılır. Eğer daha detaylı bir tasarım yapmak isterdeniz; mobil için 320px, tablet için 720px, yatay tabletler için 900px olan
ara kırılımları da kullanabilirsiniz.

Önemli bir nokta da hangi ölçüleri kullanırsanız kullanın, sitenizin maksimum 1024px olmasını sağlayın! Bu tüm ekranlarda düzgün bir görüntü elde etmeniz için çok önemlidir. Düşünün ki 4000px’den büyük çözünürlükte siteniz açıldı. Bu ekranın tamamını kaplaması hiç hoş bir görüntü oluşturmayacaktır.

Kaynak: Camoglu.net

Bir Cevap Yazın